Szkoła Podstawowa w Krzywej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej

Kartka z kalendarza

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 295721
  • Do końca roku: 312 dni
  • Do wakacji: 119 dni

Święta Wielkanocne

 

29.03.2021

Święta wielkanocne to jedne z najważniejszych w historii chrześcijańskiej. Głównie te święta kojarzą nam się z kolorowymi pisankami oraz smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt. Upamiętniają one śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta wielkanocne poprzedza tydzień Wielkanocny, który stanowi najważniejszy okres poprzedzający święta. Wielkanoc jest świętem ruchomym i może wypadać między 22 marca, a 25 kwietnia.

Tradycje wielkanocne --> W Polsce wielkanocne tradycje postrzegane są bardzo poważnie, dlatego warto już wcześniej o nich poczytać.

Malowanie jajek --> W Polsce każdy region ma inny charakterystyczny sposób ozdabiania jajek wielkanocnych. Może to być tradycyjne malowanie lub oklejanie kolorowymi nalepkami. Od ciebie zależy, na jaką metodę się zdecydujesz. Wielkanocne jajka stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Jajka są symbolem pomyślności oraz nowego życia.

Wielki Tydzień --> Wielki Tydzień rozpoczyna się od dnia Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywana była "Wierzbową" i stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. W Niedzielę Palmową należy wybrać się do kościoła w celu poświęcenia palmy wielkanocnej. Dawniej poświęconą palmą uderzało się każdego z domowników na znak pomyślności. Palmę mocowano nad drzwiami, aby chroniła dom przed burzą oraz ogniem. W Wielką Środę popularne było "Topienie Judasza". Wykonywano słomianą kukłę, która miała symbolizować Judasza, mieszkańcy wsi obrzucali ją kamieniami, a potem wrzucali do wody i topili.

Triduum Paschalne--> Wielki Czwartek zaczyna się wraz z Triduum Paschalne. Z ołtarza usuwa się wszystkie przedmioty, a dzwony milkną. W Wielki Piątek odbywa się Droga Krzyżowa, podczas której składa się ciało Chrystusa w grobie. Tego dnia obowiązuje post. Kiedyś w Wielką Sobotę spryskiwano cały dom wodą na znak pomyślności. Paloną również leszczynę, a otrzymany z niej popiół rozrzucano przy pierwszej orce (symbol dobrobytu). Podczas Wielkiej Soboty święci się również koszyczki wielkanocne.

Niedziela wielkanocna --> Wielka Niedziela jest bardzo ważna podczas świąt. To właśnie wtedy spotykamy się całą rodziną przy stole nakrytym białym obrusem. Podczas późnego śniadania wielkanocnego spożywa się takie dania, jak: żurek wielkanocny, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie, szynki, mazurek wielkanocny, babki wielkanocne, pascha wielkanocna.

Śmigus-dyngus --> Wielkanocny Poniedziałek polega na oblewaniu się wodą. Dawno istniała również tradycja dotycząca uderzania się gałązkami wierzbowymi. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą ma charakter matrymonialny.