Szkoła Podstawowa w Krzywej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej

Kartka z kalendarza

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 295624
  • Do końca roku: 312 dni
  • Do wakacji: 119 dni

Nadanie szkole imienia 10 Brygady Kawalerii Pancernej


14 października 2006 roku nasza szkoła przyjęła imię 10 Brygady Kawalerii Pancernej. 
            http://gmina-chojnow.pl/szkoly/spkrzywa/www/index.php/patron

                10 BRYGADA KAWALERII PANCERNEJ

im. gen. broni Stanisława Maczka stacjonuje w garnizonie Świętoszów w woj. dolnośląskim i wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Brygada jest spadkobierczynią tradycji powstałego w końcu 1944r. 29 pułku piechoty, walczącego podczas II wojny światowej w strukturze 2 Armii Wojska Polskiego. Jako 29 pułk piechoty jednostka brała udział w walkach nad Nysą Łużycką, pod Budziszynem i Dreznem. 10 Brygada Kawalerii Pancernej posiada na swoim wyposażeniu niemieckie czołgi Leopard.  Jednostka od lat uczestniczy w wielu ćwiczeniach międzynarodowych m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Danii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na poligonach w Polsce.

 


Jest to chyba pierwszy przypadek, aby imię współczesnej jednostki wojskowej przyjmowała inna instytucja publiczna. Uroczystość była podsumowaniem wieloletniej współpracy obu instytucji.

W podniosłej uroczystości ze strony Brygady uczestniczyła kompania honorowa ze sztandarem, zastępca dowódcy Brygady płk Jan RYDZ oraz żołnierze na sprzęcie bojowym. Muzycznie uroczystość zabezpieczyła orkiestra garnizonowa z Krakowa.

Uroczystość zbiegła się z Dniem Edukacji Narodowej i była okazją do serdecznych żołnierskich życzeń dla pedagogów Szkoły. Mszę Świętą koncelebrował oraz poświęcił sztandar i tablicę pamiątkową Jego Ekscelencja Biskup Legnicki Stefan Regmunt.

Sztandar Pani Dyrektor Szkoły Jolancie Bekaluk-Pyrz wręczyła Wójt Gminy Chojnów Pani Barbara Jasińska. 
Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt bojowy brygady m.in. Kroton, M-577, BRDM, ZUR-23-2, motocykle Honda wystawiony na szkolnym boisku.